MESLEKTE KIRK YIL

MESLEKTE KIRK YIL

MESLEKTE KIRK YIL

     Makine Mühendisleri Odası 23 Aralıkta meslekte 40. yılı doldurmamız vesilesiyle Plaket verecek. Yeni mezun arkadaşlara tavsiyem;
    Okul bitirip diploma almak uzun bir otobüs yolculuğuna seyahat bileti almak gibi farzedin. Bütün şahit olduklarınız yolculuk sırasında gördükleriniz ve yaşadıklarınız.
    Sahip olduğum bilgi beceri ve yetenekleri iş hayatımda öğrendim. Ama merak ederek, öğrenmek için çaba sarfederek, ve çok çoook çalışarak. Lakin işçilik olmadan ailenizin haklarına riayet ederek.
    Bir de yaptığınız işi sevin. Sevmiyorsanız yapmayın. Emeğimizin karşılığını arayalım, sadece maaş için çalışmayalım.  Sevdiğiniz işi yaparsanız veya işinizi severek yaparsanız yorulmazsınız.
Vaktinizi iyi değerlendirin.
    Çünkü zaman; biriktirilemeyen, depolanamayan, ihtiyaç olduğunda üretilmeye evrensel bir kaynaktır. Gençliğinizin ve zamanınızın özellikle de enejinizin kıymetini bilin. Boşa harcamayın. Boş zamanlarımda kitap okuyorum zırvası ağzınızdan çıkmasın.
    En az bir konuda kendinizi geliştirin. Uzman olun. İnsanları kılık kıyafet, Statü,  Ünvan, Servet, lüks ve israf içindeki yaşamlarına göre değil kalite kriterkerine göre değerlendirin. Bu aşamada Ahilik Yönetim Sistemi standartlarını araştırmanızı tavsiye ederim. Unvanlar alın, zengin olun demiyorum.  Mutlu olun,  kaliteli yaşayın diyorum. Çünkü  kırk yıllık meslek hayatımda boş teneke gibi ses çıkaran kocaman kocaman unvanlar taşıyan üniformalı, takım elbiseli, sekreteri, özel kalem müdürü, özel şoförü olan kişilerle karşılaştım.  Çok azı müstesna diğerlerini Mevlana hz. tarif etmis;
Nice insanlar gördüm üstlerinde elbise yok,
Nice elbiseler gördüm içlerinde İNSAN yok.
İşte böyle genç meslektaşlarımız,
Unutmayın,
Hani siz doğduğunuzda haberinizi alan herkes anne ve babanız, kardeşleriniz, yakınlarınız, akrabalarımız yani herkes sevinç içinde idi. Neşe içindeydiler. Gülüyorlardı...............
Sevgili dostlar, arkadaşlar,
Öyle bir hayat yaşayın ki siz öldüğünüzde haberinizi alan herkes, sadece dostlarınız arkadaşlarınız değil düşmanlarınız bile:
Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun. İyi insandı. Mert doğru adaletli bilgili tecrübeli insandı.  Kaliteli insandı. Velhasıl adam gibi adamdı desinler.
Hoşça kalın. Sağlıklı mutlu ve huzurlu bir ömür dilerim.
02.12.2022
Sami Öztürk
İnsan ve Kalite Derneği Başkanı


Paylaş :
iyzico ile öde